cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
Replies are disabled for this topic. Start a new one or visit our Help Center.

Chromecast 4 brak Dolby Digital 5.1

Gorilla
Community Member

Dzień dobry. Mój tv philips nie przekazuje dźwięku Dolby Digital z chromecast do amplitunera. W aplikacji netflix nie ma możliwości oglądania w 5.1. Aplikacja netflix używana na tym samym tv bez problemu wysyła przez złącze optyczne odpowiedni sygnał i wszystko gra jak powinno.

7 REPLIES 7

JenniferV
Community Specialist
Community Specialist

Hi Gorilla,

Thanks for reaching out. The Chromecast output surround sound if a particular app supports it, and if the Audio/Video Receiver (AVR) or TV it's plugged into tells the Chromecast over Extended Display Identification Data (EDID) that it supports 5.1, AC3, and AC3/EAC3 surround sound. If the TV or AVR do not support one of these settings, Chromecast will not output surround sound. Also, Netflix will emit 5.1 surround sound if Chromecast is connected to an AVR that supports Dolby Digital Plus (DD+).

Thanks,

Jennifer

Gorilla
Community Member

Cześć. Chromecast jest podłączony do tv, podobnie jak Xbox. Dźwięk z konsoli jest przekazywany przez hdmi do tv, a z tv do amplitunera przez złącze optyczne i jest w 5.1. Z chromecast niestety tak się nie dzieje.

JenniferV
Community Specialist
Community Specialist

Hey there,

Thanks for getting back to us. To isolate the issue, could you please try to unplug the Xbox and check if the same issue will persist? Also, plug in the Chromecast on a different HDMI port on your TV and try to cast from a different supported app like YouTube.

Thanks,

Jennifer

Gorilla
Community Member

Cześć. Podłączałem w inne wejścia hdmi i żadnego efektu. Natomiast w opcjach netflix w ogóle nie ma 5.1. Są różne ścieżki dźwiękowe różnych języków, ale bez 5.1.

Gorilla
Community Member

IMG_20221202_195816.jpg

 To opcje dźwięku wybranego filmu. Przy włączeniu aplikacji netflix, która jest zainstalowana na tv są inne ścieżki dźwiękowe z 5.1

Gorilla
Community Member

Znalazłem! Chromecast podał jako nieobsługiwany sygnał dd+. A przy ręczny włączeniu tej opcji dźwięk jest prawidłowy.

Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

JenniferV
Community Specialist
Community Specialist

Hello Gorilla,

Thanks for updating this Community thread with your resolution and glad to hear that this has been sorted out!

Let me know if you still need help or if you still have other questions and concerns otherwise, I'll be locking this thread after 24 hours.

Best,

Jennifer